IMG 7343 -
  • Dostawa innowacyjnych rozwiązań energetycznych przynoszących korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne – Veolia Południe z Grupy Veolia term podpisała umowy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.
  • Współpraca ze Strażą Pożarną w Chrzanowie to dla Veolii kolejny referencyjny projekt, który potwierdza kompetencje spółki w dostawie rozwiązań dekarbonizacyjnych dla lokalnych partnerów.

Veolia Południe, spółka z Grupy Veolia term, podpisała z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie umowy obejmujące kompleksowy zakres usług – od przyłączenia budynku straży do sieci ciepłowniczej, po dostawę i montaż węzła oraz pompy ciepła. Zespół Veolii Południe przygotował rozwiązania techniczne w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Umożliwią one efektywne wykorzystanie nadwyżek energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną umieszczoną na dachu budynku straży pożarnej. Latem nadmiarowa energia będzie wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody przy użyciu nowoczesnej pompy ciepła. Dodatkowo i znacząco obniży to koszty eksploatacji oraz wpłynie na poprawę efektywności energetycznej obiektu. Inwestycja otrzymała wsparcie z „Programu dofinansowań przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej”.


Inwestycja jest dowodem na zaangażowanie Veolii Południe w promowanie zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych technologii energetycznych, które przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Nieustannie dążymy do dostarczania najwyższej jakości usług, wspierając jednocześnie klientów w realizacji ich celów związanych z efektywnością energetyczną – mówi Wojciech Noga, prezes Veolii Południe.

Spółki Veolii term w wielu miastach rozwijają współpracę z lokalnymi partnerami, na przykład ze wspólnotami mieszkaniowymi czy szkołami. W ostatnich miesiącach Veolia Północ opracowała koncepcję, a następnie wykonała nowoczesną instalację ciepłowniczą zasilającą sześć budynków Zespołu Szkół w Opaleniu w gminie Gniew, zaś Veolia Szczytno – dla miejscowej wspólnoty mieszkaniowej przygotowała instalację podgrzewającą ciepłą wodę użytkową przy użyciu pomp ciepła. Prąd do urządzeń jest wytwarzany przez panele fotowoltaiczne. W maju w Lidzbarku Warmińskim uroczyście oddano do użytku Ciepłownię Przyszłości, która – dzięki pompom ciepła, instalacjom fotowoltaicznym i magazynom energii – zapewnia dostawy ciepła i ciepłej wody w całości powstałych w odnawialnych źródłach energii.


Kompleksowa oferta Veolii jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby lokalnych partnerów. Jestem przekonana, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi podobnymi realizacjami, jak ta w Chrzanowie. To modelowy przykład naszego podejścia, w którym każdorazowo uwzględniamy specyfikę klienta i jego otoczenia. Na wyzwania stojące przed komendą straży pożarnej odpowiedzieliśmy kompleksowo, przygotowując szyte na miarę rozwiązanie oparte o OZE. Istotny jest fakt, że obiektów takich jak budynek straży pożarnej w Chrzanowie są w Polsce tysiące, a wykonana przez Veolię Południe inwestycja pozwoli zdobyć nam kolejne doświadczenia i referencje dla podobnych realizacji. Zależy nam na kompleksowych rozwiązaniach, uwzględniających również pozyskanie dofinansowania w imieniu klienta na realizację inwestycji – mówi Magdalena Bezulska, prezes zarządu Veolii term.


Straż Pożarna w Chrzanowie idzie z duchem czasu w obszarze ekologii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W ubiegłym roku zamontowaliśmy na dachu budynku komendy instalację fotowoltaiczną, która już w bieżącym roku produkowała spore nadwyżki prądu. Poszukiwaliśmy sposobu, by tę dodatkową energię wykorzystać. We współpracy z Veolią Południe zdecydowaliśmy się na montaż pompy ciepła, która będzie ogrzewać budynek oraz podgrzewać ciepłą wodę użytkową. W efekcie montaż instalacji obniży nasze opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę. Bardzo cenię zaangażowanie Veolii, która nie tylko wsparła nas fachowym doradztwem, ale także zaprojektowała całą instalację – mówi bryg. Andrzej Dybał, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.


Strategia Grupy Veolia w Polsce zakłada dekarbonizację systemów ciepłowniczych, co wiąże się z całkowitym odejściem od spalania węgla i osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku. Od 2019 roku Veolia term realizuje wiele będących jej praktycznym wdrożeniem projektów. Obejmują one inwestycje w należących do spółki zakładach, których celem jest zmniejszenie emisji CO2 związanej z produkcją energii. W efekcie ich wdrażania w miastach, w których swoją działalność prowadzą spółki z grupy Veolia term, powstają efektywne energetycznie i jednocześnie przyjazne środowisku instalacje ciepłownicze.

IMG 7345 -