Na terenie należącym do Veolia Północ z Grupy Veolia term zostanie oddana do użytku innowacyjna Ciepłownia Przyszłości, zeroemisyjna instalacja oparta o wysokosprawne układy pomp ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce gruntowy magazyn ciepła. Dzięki tym rozwiązaniom energia w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w całości będzie pochodzić z OZE. Zakład ogrzeje i dostarczy ciepłą wodę użytkową do mieszkań o łącznej powierzchni 28 tys. m2. Instalacja zbudowana została z wykorzystaniem szeregu rozwiązań technologicznych, w tym: wysokosprawnych układów pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, systemu magazynów ciepła wysoko- i niskotemperaturowego. Przedsięwzięcie ogłoszone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sfinansowane z funduszy europejskich. Projektantem i wykonawcą, zlokalizowanej na terenie należącym do Veolii Północ ciepłowni, jest przedsiębiorstwo Euros Energy.

Efekt: W efekcie zakończenia projektu powstało innowacyjne rozwiązanie obejmujące zmianę źródeł ogrzewania na OZE. 100 proc. energii w systemie ciepłowniczym zasilającym Osiedle Astronomów będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Ciepłownia Przyszłości to realny przykład na szybką i efektywną transformację energetyczną, a jej skalowalna technologia może być wykorzystana w całej Polsce.

Termin wdrożenia: maj 2024

Więcej informacji: https://veoliaterm.pl/aktualnosci/w-lidzbarku-warminskim-powstala-cieplownia-przyszlosci-wykorzystujaca-100-proc-oze/

1717001221014 1 1024x576 1 -